Impact F2 3260 AFR Acrylic Freestanding End Drain Mass-Air Bathtub in White
$8,003.00
Standard Information +
| Product Weight | 59 kg |
|---|---|
| Product Depth | 18.75 in |
| Length | 58.875 in |
| Width | 31.875 in |
| Height | 23.125 in |
| Weight | 130.07 lbs |
Refinement Options +
| Family | Impact F2 |
|---|---|
| Series - Price List | Neptune |
| Base Part Number | 220030 |
| Sellable Part Number | 220030-E-120-001 |
| Short Product Name | Impact F2 3260 AFR |
| List Price Effective Date | 2025-05-23 |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Bottom Bathing Well Length(in.) | 41.5 |
| Bottom Bathing Well Width(in.) | 17.75 |
| Deep Sump Height(in.) | 15.5 |
| Deck Width (in.) | 4 |
| Massage System | Mass-Air |
| Threshold Width (in.) | 4 |
| Code Compliancy | CSA |
| AFR | true |
| Configuration | End |
| Shape | Rectangular |
| Number Of Pieces | 1 |
| Color | White |
| Warranty | 25 |
| Feature 1 | Adjustable Leveling Legs |
| Feature 2 | Contemporary Design |
| Feature 3 | Above-the-Floor Rough (AFR) |
| Packaging FT3 | 29.12 |
| Packaging M3 | 0.8 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Schmidlin ARIA20 takes relaxation to a whole new dimension. It’s the world’s first glazed titanium steel bathtub with a depth of 20 inch, giving you maximum space for a soothing bath. And Schmidlin ARIA20 is also perfect for sharing a bath with someone special, as it has a sloping back rest at both ends and a center drain to ensure ultimate comfort.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The bathtub with its classic parallel shape and spacious internal casing stands out thanks to its timeless form.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The simple, oval interior makes Schmidlin RIVA CLASSIC a popular classic.The broad rim is a comfortable place to rest your arms. The central drain outlet guarantees an enjoyable bath for two people and makes it ideal for families.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The URBAN CLASSIC is a swiss made premium alcove tub for the traditional and the contemporary American bathroom.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.

Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog

Reviews
There are no reviews yet.