Saphyr 7238 Acrylic Freestanding Center Drain Whirlpool & Mass-Air Bathtub in White
$13,498.00
Standard Information +
| Product Weight | 57 kg |
|---|---|
| Product Depth | 19.125 in |
| Length | 71.875 in |
| Width | 38 in |
| Height | 22.375 in |
| Weight | 126 lbs |
Refinement Options +
| Family | Saphyr |
|---|---|
| Series - Price List | Neptune |
| Base Part Number | 220135 |
| Sellable Part Number | 220135-C-132-001 |
| Short Product Name | Saphyr 7238 |
| List Price Effective Date | 2025-05-23 |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Bottom Bathing Well Length(in.) | 46.75 |
| Bottom Bathing Well Width(in.) | 24.5 |
| Deep Sump Height(in.) | 15.625 |
| Deck Width (in.) | 5.125 |
| Massage System | Whirlpool & Mass-Air |
| Code Compliancy | CSA |
| AFR | false |
| Configuration | Center |
| Shape | Oval |
| Number Of Pieces | 2 |
| Color | White |
| Warranty | 25 |
| Feature 1 | Adjustable Leveling Legs |
| Feature 2 | Cast Acrylic |
| Feature 3 | Made in Canada |
| Packaging FT3 | 42 |
| Packaging M3 | 1.2 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Schmidlin Norm Mini is the perfect addition to any bathroom design.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The simple, oval interior makes Schmidlin RIVA CLASSIC a popular classic.The broad rim is a comfortable place to rest your arms. The central drain outlet guarantees an enjoyable bath for two people and makes it ideal for families.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The space-saving variants of the popular free-standing STARLET SHAPE bathtub are an attractive solution for smaller spaces, with STARLET SHAPE FRONT for the wall. The 5cm wide rim on the wall side gives you storage space which can for example be used for our magnetic accessories.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
Uncompromising aesthetics in a classic oval: the gentle, flowing forms of the internal casing and the conical outer shape give the SELLA SHAPE a particular lightness. The graceful looks are an impressive contrast to the sturdy glazed titanium steel. The high intrinsic value of the seamless freestanding bathtub convinces right down the line. The ergonomic internal casing and the spacious overall tub promise pure relaxation.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.

Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog

Reviews
There are no reviews yet.