Albana 3266 IFS AFR Acrylic Alcove Left-Hand Drain Whirlpool Bathtub in White
$6,536.00
Standard Information +
| Product Weight | 35 kg |
|---|---|
| Length | 65.75 in |
| Width | 31.875 in |
| Height | 20.125 in |
| Weight | 78 lbs |
Refinement Options +
| Family | Albana IFS AFR |
|---|---|
| Series - Price List | Entrepreneur |
| Old Base Part Number | 220168 |
| Base Part Number | 220461 |
| Old Sellable Part Number | 220168-IFS-AFR-L-130-001 |
| Sellable Part Number | 220461-L-130-001 |
| Short Product Name | Albana 3266 IFS AFR |
| List Price Effective Date | 2025-05-23 |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Acrylic |
| Bottom Bathing Well Length(in.) | 53 |
| Bottom Bathing Well Width(in.) | 20.75 |
| Deep Sump Height(in.) | 12.25 |
| Deck Width (in.) | 3.25 |
| Massage System | Whirlpool |
| Code Compliancy | CSA |
| AFR | true |
| Configuration | Left |
| Shape | Rectangular |
| Number Of Pieces | 1 |
| Color | White |
| Warranty | 25 |
| Feature 1 | Adjustable Leveling Legs |
| Feature 2 | Above-the-Floor Rough (AFR) |
| Feature 3 | Integrated Tiling Flange and Skirt |
| Packaging FT3 | 34.43 |
| Packaging M3 | 1.0 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Schmidlin Norm Mini is the perfect addition to any bathroom design.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The URBAN CLASSIC is a swiss made premium alcove tub for the traditional and the contemporary American bathroom.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
Schmidlin ARIA20 takes relaxation to a whole new dimension. It’s the world’s first glazed titanium steel bathtub with a depth of 20 inch, giving you maximum space for a soothing bath. And Schmidlin ARIA20 is also perfect for sharing a bath with someone special, as it has a sloping back rest at both ends and a center drain to ensure ultimate comfort.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
The bathtub makes relaxing easy, as it caresses your body. The upper section of the rectangular Schmidlin CORSO gives your shoulders all the freedom you need, while the lower oval section gives your body the necessary support. Schmidlin CORSO is perfect for relaxing on your own or with someone special, thanks to the central drain outlet.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
There is something sculptural in the character of the Schmidlin FRAME Line. The bathtub Schmidlin NORM FRAME is characterized by a flowing oval design and are elegantly shaped, supported by a classic powder-coated steel frame.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.
Schmidlin FLAIR helps give your bathroom an elegant simplicity. The exterior stays true to the oval interior. With a central drain outlet, the bathtub guarantees a relaxing, enjoyable bath for two people.
Warranty: Schmidlin offers a 20-year limited warranty.

Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog



Reviews
There are no reviews yet.