Monza 39 x 59 in. 8 mm Pivot Tub Shield for Alcove Installation with Clear glass in Chrome
$2,005.00
Standard Information +
| Product Weight | 29 kg |
|---|---|
| Length | 39 in |
| Height | 59.625 in |
| Weight | 65 lbs |
Refinement Options +
| Family | Monza |
|---|---|
| Series - Price List | Neptune |
| Base Part Number | 220086-900-084-000 |
| UPC | 990012509465 |
| Short Product Name | Monza 39 x 59 in. |
| List Price Effective Date | 2025-05-23 |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Code Compliancy | CSA |
| Door Type | Fixed |
| Door Opening Type | Reversible |
| Glass Finish | Clear |
| Frame Finish | Chrome |
| Warranty | 10 |
| Feature 1 | Easy Installation |
| Feature 2 | Wide opening |
| Feature 3 | Space saving |
| Packaging FT3 | 2.44 |
| Packaging M3 | 0.1 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
| Technical Drawing 2 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 | 0 | |
| 4 | 0 | |
| 3 | 0 | |
| 2 | 0 | |
| 1 | 0 |
You must be logged in to post a review.
Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog







Reviews
There are no reviews yet.