Misca 51-55 x 71 in. 6mm Bypass Shower Door for Alcove Installation with Clear glass in Matte Black
$1,984.00
Standard Information +
| Product Weight | 40 kg |
|---|---|
| Product Depth | 2.375 in |
| Length | 55 in |
| Width | 55 in |
| Height | 71 in |
| Weight | 88 lbs |
Refinement Options +
| Family | Misca |
|---|---|
| Series - Price List | Entrepreneur |
| Base Part Number | 220539 |
| Sellable Part Number | 220539-900-340-000 |
| UPC | 990012517170 |
| Short Product Name | Misca 51-55 x 71 - 6mm |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Door Width(in.) | 51 |
| Maximum Door Width(in.) | 55 |
| Number Of Pieces | 1 |
| Door Type | Bypass |
| Door Opening Type | Lateral |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Door Adjustment | 4 |
| Glass Finish | Clear |
| Frame Finish | Matte Black |
| Door Maximum Walk Through Opening Width (in.) | 25.5 |
| Door Minimum Walk Through Opening Width (in.) | 21.5 |
| Required Base Depth (in.) | 2.5 |
| Warranty | 10 |
| Video link 1 | https://res.cloudinary.com/american-bath-group/video/upload/v1762180035/abg-graphics/videos/produits-neptune/installation/neptune-misca-door-en.mp4 |
| Feature 1 | Available in Multiple Finishes |
| Feature 2 | Bestseller |
| Feature 3 | Multiple Glass Pattern |
| Packaging FT3 | 4.69 |
| Packaging M3 | 0.1 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 | 0 | |
| 4 | 0 | |
| 3 | 0 | |
| 2 | 0 | |
| 1 | 0 |
You must be logged in to post a review.
Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog

























Reviews
There are no reviews yet.