Vapora F2 3660 Acrylic Freestanding End Drain Bathtub in White
$4,805.00
Standard Information +
| Product Weight | 44 kg |
|---|---|
| Product Depth | 18.125 in |
| Length | 60 in |
| Width | 36 in |
| Height | 22.75 in |
| Weight | 96 lbs |
Refinement Options +
| Family | Vapora F2 |
|---|---|
| Series - Price List | Neptune |
| Base Part Number | 220212 |
| Sellable Part Number | 220212-000-001-000 |
| UPC | 990012501001 |
| Short Product Name | Vapora F2 3660 |
| List Price Effective Date | 2025-05-23 |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Acrylic |
| Bottom Bathing Well Length(in.) | 43.3175 |
| Bottom Bathing Well Width(in.) | 21.875 |
| Deep Sump Height(in.) | 15.25 |
| Deck Width (in.) | 6.0625 |
| Massage System | Soaker - no system |
| Threshold Width (in.) | 3.125 |
| Code Compliancy | CSA |
| AFR | false |
| Configuration | End |
| Shape | Oval |
| Number Of Pieces | 1 |
| Color | White |
| Warranty | 25 |
| Feature 1 | Adjustable Leveling Legs |
| Feature 2 | Transitional design |
| Feature 3 | High Gloss Finish |
| Packaging FT3 | 34.67 |
| Packaging M3 | 1.0 |
| Installation Guide | Download PDF |
| Technical Drawing 1 | Download PDF |
Manufacturer Info +
| Manufactured By: | Neptune |
|---|
- Size Guide
Size Guide
DRESSEST-SHIRTBOTTOMSDRESSESSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
T-SHIRTSize Chest Waist Hips 2XS 32 26 32 XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
BOTTOMSSize Chest Waist Hips XS 34 28 34 S 36 30 36 M 38 32 38 L 40 34 40 XL 42 36 42 2XL 44 38 44 All measurements are in INCHES
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
Home or collection point from £35.00 FREE
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
We will accept exchanges and returns of unworn and unwashed garments within 30 days of the date of purchase (14 days during the sales period).
Returns in store FREE
Your return will usually be processed within a week to a week and a half. We’ll send you a Return Notification email to notify you once the return has been completed. Please allow 1-3 business days for refunds to be received to the original form of payment once the return has been processed.
| 5 | 0 | |
| 4 | 0 | |
| 3 | 0 | |
| 2 | 0 | |
| 1 | 0 |
You must be logged in to post a review.
Faucets
Sinks
Kitchen Accessories
Faucets
Bathtubs
Shower Fixtures
Bath Towel Warmer Radiators
Mosaics
Modern Vessel Sinks
Modern Pedestal Sinks
Pulls & Knobs
Shower Door Hardware
Bath Accessories
Tiles
Digital Tile Catalog



















Reviews
There are no reviews yet.